Projekt ogrodu

Projekt ogrodu

  1. Strona główna
  2. »
  3. Projekt ogrodu

Jednym z częstych dziecięcych marzeń jest posiadanie pięknego domu z wielkim ogrodem. Przychodzi taki etap w życiu każdego z nas, w którym to dziecięce marzenie może stać się rzeczywistością. O ile stworzenie projekt domu dla większości z nas nie jest problemem – dostępność szeregu różnych pomysłów, z których możemy czerpać inspiracje, jest wystarczająca, by stworzyć w głowie obraz idealnego zakątka – o tyle, projektowanie ogrodu nie należy do równie prostych zadań.

“Nie taki diabeł straszny” – odpowiednie przygotowanie może sprawić, że Twój ogród będzie piękny.

Podczas projektu ogrodu warto uwzględnić występujący na danym terenie rodzaj gleby, nasłonecznienie oraz wilgotność podłoża. Jest to istotne, ponieważ każda roślina wymaga innych warunków – trzeba zatem wiedzieć, co na danym terenie “przyjmie się”, a z czego trzeba będzie zrezygnować.

By projekt spełniał oczekiwania musi być przeprowadzony rzetelnie i być dopasowany pod względem finansowym. Najlepiej zrobić go z pomocą specjalistów. Cena projektu jest uzależniona zwykle od wielkości ogrodu, a także lokalizacji.

Jeżeli jednak wolisz zrobić projekt samodzielnie, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Jest to proces długotrwały, ponieważ trzeba zrobić całe rozeznanie terenu oraz roślin – na własną rękę.

Wszystko zależy od tego, jakie masz plany względem swojego ogrodu. Musisz pamiętać, że jeśli marzy Ci się piękna altana, w której będziesz mógł spędzać letnie wieczory przy grillu – będzie to wymagało zamontowania podziemnych przewodów elektrycznych, dzięki którym doprowadzisz do niej źródło energii.

Pierwszym krokiem przy tworzeniu projektu jest uświadomienie sobie, jakie mamy oczekiwania i potrzeby oraz podzielenie ogrodu na strefy, takie jak:

  • Strefa wypoczynkowa to miejsce relaksu – może się w niej znajdować altana, ławka, hamaki – co tylko przyjdzie Ci do głowy. Jest to o tyle ważne, że pozwoli cieszyć się ogrodem nie tylko ze względów estetycznych, ale pomoże Ci się odprężyć.
  • Strefa aktywności – część ogrodu przeznaczona dla dzieci – to miejsce na huśtawki, zjeżdżalnie lub inne rozrywki, które sprawią, że nie będziesz musiał długo namawiać pociechy do zabawy na dworze, bo samo nie będzie mogło się doczekać, kiedy znowu wyjdzie słońce!
  • Strefa reprezentatywna – znajduje się zwykle w okolicach przodu domu i jest przeznaczona na różnego rodzaju rośliny, które mają sprawić, że całokształt (dom + ogród) będzie wyglądał estetycznie.
  • Strefa użytkowa – to ta część, w której możesz mieć miejsce na warzywa, owoce lub inne użytkowe rośliny, z których wyrośnie coś, co będzie dla Ciebie przydatne.

Kolejny krok to odpowiedni dobór roślin do warunków glebowych. Większość roślin lubi zasadowy lub obojętny odczyn gleby, jednak są i takie, które najlepiej czują się w odczynie kwaśnym. Ponadto, rośliny powinny być odpowiednio rozmieszczone – niestety nie każde gatunki “czują się dobrze” w swoim towarzystwie. Jeśli chcesz mieć w ogrodzie alejki otoczone roślinami – również zwróć uwagę na to, czy nadają się do posadzenia ich przy danej powierzchni.

Ostatnim krokiem są projekty z rodzaju architektury – czyli między innymi wspomniana altana. Można dodatkowo urozmaicić obszar wokół altany poprzez dobór odpowiednich roślin lub zamontowanie oczka wodnego.

Projektowanie ogrodu to niełatwa sprawa – jest jednak mnóstwo pomysłów i możliwości na to, by stworzyć “ogród marzeń”. Odpowiednia wiedza i przygotowanie sprawi, że będziesz zadowolony z efektu, który zachowa trwałość na lata.

Skontaktuj się z nami: